Dwa główne powody to ciągłe zwiększenie zapotrzebowania na energię, a także rosnące ceny prądu. Nie bez znaczenia są również kwestie ekologiczne. Wiele osób decydujących się na instalację paneli fotowoltaicznych ma na uwadze ochronę środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, m.in. energii słonecznej, to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną oszczędzać oraz wspierać środowisko.
Istnieją 3 główne czynniki ekonomiczne stanowiące o coraz większej rentowności inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
Pierwszy czynnik – to znaczny spadek cen głównych komponentów – paneli fotowoltaicznych. Stanowią one często powyżej 50% kosztów instalacji. We Wrześniu 2018 roku Komisja Europejska oficjalnie wstrzymała restrykcje w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku. Ceny modułów fotowoltaicznych tym samym spadły nawet o 34%, co stanowi znaczną obniżkę w strukturze kosztów instalacji.
Drugi czynnik – to rosnące ceny energii elektrycznej, wszyscy płacimy więcej za prąd w 2020 roku. Wzrosły ceny nie tylko energii czynnej (czyli tej, którą zużywamy), ale także dystrybucji (czyli koszty dostarczenia jej do naszych domów). Dalsze wzrosty cen energii są nieuniknione, a świadczyć o tym mogą poniższe przesłanki:
- Potrzebne są nowe elektrownie, których pobudowanie pochłonęłoby kilkadziesiąt miliardów złotych.
- Elektrownie przejmują stare zadłużone kopalnie i ich dług będzie przenoszony na klientów.
- Infrastruktura energetyczna (elektrownie, sieci przesyłowe, trafostacje) wymaga modernizacji – koszt będzie przenoszony na klientów.
- Coraz droższe wydobycie węgla.
- Wzrost cen certyfikatów za emisję CO2
- Zalecenia Komisji Europejskiej, by Polska osiągnęła w 2020 roku cel udziału energii z OZE do co najmniej 15%. Instalacja fotowoltaiczna w takim przypadku nie jest więc tylko alternatywą dla zakładu energetycznego i obecnych rachunków, ale również zabezpiecza nas przed wzrostem cen energii elektrycznej w przyszłości czyniąc nas ,,podwyżko-odpornymi”.
Trzecim czynnikiem ekonomicznym dla inwestycji w fotowoltaikę w swoim domu, jest system rozliczania Energii i subwencje w postaci programu ,,Mój prąd” i ulgi termomodernizacyjnej.
Funkcjonujący w Polsce od 1 Lipca 2016 system jest oceniany jako jeden z lepszych w całej Unii Europejskiej, świadczy o tym nie tylko tempo rozwoju rynku, ale również sama ekonomia. Bilansujemy energie z zakładem energetycznym w okresach rocznych, w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Oznacza to, że nie korzystając z drogich akumulatorów, możemy odebrać 80% lub 70% energii wprowadzonej do sieci. Warto przy tym zaznaczyć, że na części energii oszczędzamy 100%, zużywając ją w na swoje potrzeby, w chwili jej produkcji.
Dodatkowym benefitem dla klientów indywidualnych jest 5000 zł bezzwrotnej i nieopodatkowanej dotacji z programu „Mój prąd” za montaż instalacji PV o mocy od 2-10 kWp.