FAQ

Z reguły moduły fotowoltaiczne instalowane są na stabilnym podłożu, najczęściej jest nim dach budynku. Mogą być umiejscawiane zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim. Panele słoneczne powinny być skierowane na południe, takie miejsce montażu zapewnia odpowiednią ilość światła słonecznego. W określonych przypadkach moduły fotowoltaiczne mogą być również umieszczone na gruncie, a nawet na elewacjach budynków.
Dwa główne powody to ciągłe zwiększenie zapotrzebowania na energię, a także rosnące ceny prądu. Nie bez znaczenia są również kwestie ekologiczne. Wiele osób decydujących się na instalację paneli fotowoltaicznych ma na uwadze ochronę środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, m.in. energii słonecznej, to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną oszczędzać oraz wspierać środowisko.

Istnieją 3 główne czynniki ekonomiczne stanowiące o coraz większej rentowności inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Pierwszy czynnik – to znaczny spadek cen głównych komponentów – paneli fotowoltaicznych. Stanowią one często powyżej 50% kosztów instalacji. We Wrześniu 2018 roku Komisja Europejska oficjalnie wstrzymała restrykcje w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku. Ceny modułów fotowoltaicznych tym samym spadły nawet o 34%, co stanowi znaczną obniżkę w strukturze kosztów instalacji.

Drugi czynnik – to rosnące ceny energii elektrycznej, wszyscy płacimy więcej za prąd w 2020 roku. Wzrosły ceny nie tylko energii czynnej (czyli tej, którą zużywamy), ale także dystrybucji (czyli koszty dostarczenia jej do naszych domów). Dalsze wzrosty cen energii są nieuniknione, a świadczyć o tym mogą poniższe przesłanki:

  • Potrzebne są nowe elektrownie, których pobudowanie pochłonęłoby kilkadziesiąt miliardów złotych.
  • Elektrownie przejmują stare zadłużone kopalnie i ich dług będzie przenoszony na klientów.
  • Infrastruktura energetyczna (elektrownie, sieci przesyłowe, trafostacje) wymaga modernizacji – koszt będzie przenoszony na klientów.
  • Coraz droższe wydobycie węgla.
  • Wzrost cen certyfikatów za emisję CO2
  • Zalecenia Komisji Europejskiej, by Polska osiągnęła w 2020 roku cel udziału energii z OZE do co najmniej 15%. Instalacja fotowoltaiczna w takim przypadku nie jest więc tylko alternatywą dla zakładu energetycznego i obecnych rachunków, ale również zabezpiecza nas przed wzrostem cen energii elektrycznej w przyszłości czyniąc nas ,,podwyżko-odpornymi”.

Trzecim czynnikiem ekonomicznym dla inwestycji w fotowoltaikę w swoim domu, jest system rozliczania Energii i subwencje w postaci programu ,,Mój prąd” i ulgi termomodernizacyjnej.

Funkcjonujący w Polsce od 1 Lipca 2016 system jest oceniany jako jeden z lepszych w całej Unii Europejskiej, świadczy o tym nie tylko tempo rozwoju rynku, ale również sama ekonomia. Bilansujemy energie z zakładem energetycznym w okresach rocznych, w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Oznacza to, że nie korzystając z drogich akumulatorów, możemy odebrać 80% lub 70% energii wprowadzonej do sieci. Warto przy tym zaznaczyć, że na części energii oszczędzamy 100%, zużywając ją w na swoje potrzeby, w chwili jej produkcji. Dodatkowym benefitem dla klientów indywidualnych jest 5000 zł bezzwrotnej i nieopodatkowanej dotacji z programu „Mój prąd” za montaż instalacji PV o mocy od 2-10 kWp.
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa, pozwalająca na dużą oszczędność, która uchroni Cię od płacenia wysokich rachunków za prąd. Czy panele fotowoltaiczne są drogie? To zależy. Na pewno należy unikać pokusy zakupu tanich paneli słonecznych. Podczas wyboru firmy zajmującą się instalacją fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na jakość proponowanego falownika i pozostałych podzespołów.
Przyjmuje się, że średnia żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi minimum 25 lat. Z reguły większość marek paneli słonecznych oferuje gwarancję wydajność paneli słonecznych na 25 lub 30 lat. Wcale nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu panele przestają działać! Ich spadek wydajności następuje stopniowo, co sprawia, że z działania instalacji fotowoltaicznej można się cieszyć nawet 40-50 lat.
Obecnie wymiana licznika na dwukierunkowy jest całkowicie bezpłatną usługą i realizuje ją odpowiedni dla rejonu zakład energetyczny. Licznik dwukierunkowy jest montowany na miejscu starego licznika. Bywają przypadki, gdzie koszt wymiany pokrywa klient natomiast są to sytuacje sporadyczne i dotyczą głównie dużych firm.
Cena instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od wielu czynników. Między innymi jest to wielkość (moc) instalacji, rodzaj dobranych komponentów (paneli, falownika, systemu montażowego), rodzaj pokrycia dachowego, sposobu montażu, itp. Wycena instalacji jest dostosowana indywidualnie dla każdego z naszych klientów. Ponadto:
  1. Panele fotowoltaiczne zastąpią Twój dotychczasowy rachunek za prąd,
  2. Nadwyżki prądu już Cię nie dotyczą,
  3. Możesz skorzystać z dotacji „Mój Prąd” oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Koszt na pierwszy rzut oka może wydawać się sporym wydatkiem, jednakże po przeanalizowaniu tych punktów staje się inwestycją, która przynosi oszczędności i szybko się zwraca.

    Jeśli mimo wszystko cena instalacji wykroczy poza Twój budżet, zapewnimy Ci różne możliwości jej sfinansowania.
Tak, panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną także zimą. Ogniwa fotowoltaiczne są w stanie przetworzyć na energię promieniowanie pośrednie i rozproszone, dzięki czemu w okresach, w których występuje mniejsze nasłonecznienie instalacja, również działa. W okresie zimowym produkcja energii jest więc utrzymana natomiast zmniejsza się wydajność systemu.
Nie, moduły fotowoltaiczne są urządzeniem, dzięki któremu otrzymujemy energię elektryczną, podczas gdy kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody. Między modułami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi zachodzą jeszcze inne różnice. Przedstawia je poniższa tabelka.

SOLARY MODUŁY PV
Służą do ogrzewania wody Służą do produkcji prądu
Bazują na „cieple” ze słońca Bazują na promieniowaniu słonecznym
Pracują głównie latem Pracują cały rok
Żywotność ok. 10-15 lat Żywotność ok. 40 lat
Gwarancja najczęściej ok. 5 lat Gwarancja najczęściej  25 lat
Wymagają serwisu, uzupełniania glikolu Bezobsługowe
Wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej są objęte gwarancją producenta. Jest to tzw. gwarancja produktowa. Dotyczy zarówno paneli, inwertera oraz konstrukcji montażowej. Okres trwania gwarancji jest zależny od danego producenta. Dodatkowo panele fotowoltaiczne są objęte również gwarancją wydajnościową. Określa ona spadek wydajności modułów wraz z upływem czasu. W każdej karcie gwarancyjnej dołączonej do sprzętu opisana jest długość gwarancji produktowej i wydajnościowej, a także ich zakres.
Okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest zależny od wielu czynników, głównie od wielkości instalacji oraz aktualnych cen energii elektrycznej. Istotny jest również rodzaj finansowania takiej inwestycji (zakup gotówką, kredyt, leasing) oraz możliwości dofinansowania (np. środki z programu „Mój Prąd”, inne formy dofinansowań).
Termin montażu ustalany jest indywidualnie, opierając się na dogodnym dla klienta terminie.
Moc instalacji jest obliczana na podstawie dotychczasowego i planowanego zużycia energii. Dodatkowo brane są pod uwagę możliwości techniczne i specyfika miejsca montażu instalacji.
Z uwagi na Twoje bezpieczeństwo, instalacja w momencie przerwy w dostawie prądu zostaje odłączona przez inwerter. Dzieje się tak, aby uniknąć porażenia prądem, gdy w Twojej okolicy trwają prace serwisowe.

 

    Formularz kontaktowy

    * Wymagane

    Nie jestem robotem