Wybór modułów PV – mono czy polikrystaliczne?

Każda z osób decydujących się na zakup instalacji fotowoltaicznej prędzej czy później stanie przed koniecznością dokonania wybory odpowiednich modułów. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów modułów wyprodukowanych w różnych technologiach. Różnią się parametrami technicznymi, elektrycznymi, długością gwarancji i szeregiem innych wskaźników. Jednakże najbardziej popularnym podziałem modułów, który stanowi najczęstsze kryterium ich wyboru, jest podział na moduły polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Moduły monokrystaliczne cechuje nowsza i bardziej zaawansowana technologia wykonania, w porównaniu do modułów polikrystalicznych. Ogniwa, z których złożony jest moduł, zbudowane są z jednego kryształu krzemu, dzięki czemu charakteryzują się wyższą sprawnością aniżeli ogniwa polikrystaliczne. Technologia uzyskiwania ogniw monokrystalicznych daje również możliwości uzyskania wyższych mocy i sprawności w stosunku do ogniw polikrystalicznych. Dochodzi do tego również aspekt związany z korzystniejszym tzw. temperaturowym współczynnikiem mocy. To wszystko sprawia, że wydajność instalacji opartej na modułach monokrystalicznych jest często wyższa niż tej bazującej na modułach polikrystalicznych.

Na korzyść modułów polikrystalicznych przemawia z kolei fakt, że dobrze sobie radzą w warunkach zachmurzenia, przetwarzając promieniowanie rozproszone.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze z różnic między modułami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi.

MONOKRYSTALICZNE POLIKRYSTALICZNE
Zbudowane z jednego kryształu krzemu (monokryształ krzemu w kształcie walca pocięty na płytki) Zbudowane z kilku bloków krzemu połączonych i skrystalizowanych w jedną dużą bryłę – dalej cięcie na płytki
Wyższe moce pojedynczego modułu Niższe moce pojedynczego modułu
Wyższa sprawność (najczęściej ok. 18-20%) Niższa sprawność (najczęściej ok. 15-17%)
Korzystniejszy temperaturowy współczynnik mocy (działają dobrze w wyższych temp.) Gorszy temperaturowy współczynnik mocy (działają lepiej w niższych temperaturach)
Osiągają nieco niższy poziom mocy w warunkach zachmurzenia Osiągają wyższy poziom mocy w warunkach zachmurzenia (prom. rozproszone)
Wygląd (jednolity ciemnogranatowy lub czarny kolor, płytki z przyciętymi rogami) Wygląd (niejednolity najczęściej niebieski kolor, płytki kwadratowe)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznej oraz różnic między modułami PV, napisz lub zadzwoń do nas. Nasi Architekci Energetyczni odpowiedzą na Twoje pytania, dopasują instalację do Twoich potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. technologię wykonania modułów PV, zajmą się w Twoim imieniu procedurą przyłączenia instalacji, a także pomogą uzyskać dofinansowanie.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *